Domácí soustružení

Hledání

Aktuality

Počet návštěv od 10.1.2012

statistiky

Pružinový soustruh

Hledáte levný soustruh na příležitostné kutilské soustružení? Zkuste na chvíli zapomenout na motory, ohlédněte se do historie a zkuste si postavit pružinový soustruh.

Pruzinak nakres

Pružinový soustruh je historický typ soustruhu se střídavým pohybem, který se v celé Evropě stal nejpoužívanějším typem už někdy v ranném středověku, a vydržel tak až do průmyslové revoluce. Považuji ho za nejpoužitelnější typ historického soustruhu.

Pružinový soustruh vypadá asi tak, jak ukazuje obrázek. Má tyto hlavní části.

1) Kostra. To je vcelku jednoduchá i když nejobjemnější součást. Vypadá prostě jako koza na dřevo, pouze horní hrana není plná, ale má po délce drážku, která slouží jako lůžko pro koníky.

2) Koníky. Jedná se o špalek zasazený do lůžka kostry, ze kterého vystupuje kulatý hrot. Na pružinovém soustruhu jsou (narozdíl od motorového) koníky dva, jejichž hroty směřují proti sobě. Mezi tyto hroty se upne při soustružení dřevo; právě hroty zajišťují že se materiál při práci otáčí pouze v té jedné ose, kde to potřebujeme. Narozdíl od moderních soustruhů klasický pružinový soustruh nemá vřeteník. Pokud se používá vřeteno, tak se upevňuje mezi hroty obou koníků, jako by bylo součástí soustruženého kusu. Lidově se těmto koníkům říkalo taky "pachole".

3) Pružina. Historie zná několik typů pružin. Obrázek ukazuje tu nejjednodušší a pravděpodobně historicky nejstarší - dřevěná dlouhá tyč z pružného stromku, která je jedním koncem upevněná u země a podložená tak, aby druhý konec trčel nad soustruh.

4) Pedál. Pružinový soustruh je poháněn šlapáním, proto potřebuje nějaký pedál. Opět se jich používalo několik typů, nejjednodušší je prostě prkýnko s dírou, nebo dokonce jen kus pevné větve.

5) Náhon. Náhon spojuje všechny důležité věci dohromady. Jedná se o provaz (případně kožený řemen), který je jedním koncem přivázán k pružině, postupuje dolů, je několikrát ovinutý kolem obráběného kusu a nakonec přivázaný k pedálu.

6) Opěrka nástroje. (na nákresu není, protože pak by to bylo nepřehledné) To je celkem jasné, prostě něco, co nám při soustružení pomůže udržet struh stabilní.

Jak to celé funguje? Naše dřevo je upevněné mezi hroty obou koníků - hrot je do něj prostě z každé strany zaražen. Teď šlápneme na pedál.

Pedál táhne náhonový provaz dolů, čímž jednak otáčí výrobkem (je kolem něj omotaný) a jednak stahuje pružinu dolů. Při tomto pohybu máme přiložený struh a dřevo obrábíme. Jakmile jsme pedál sešlápli až dolů, začneme nohu zvedat. Pružina se napřimuje, čímž vytahuje provaz, čímž otáčí výrobkem na opačnou stranu a zvedá pedál. Při tomto pohybu je struh mírně odtažený a neobrábí se.

Výrobek se tedy netočí stále stejným směrem, ale pohybuje se tam a zase zpátky - proto je tento typ soustruhu charakterizován jako soustruh se střídavým pohybem. Zpětný pohyb výrobku nelze nijak využít je to prostě nezbytné zdržení, podobně jako zdvihnutí kladiva při zatloukání hřebíků. Teoreticky to znamená že z celkové doby soustružení pouze polovinu využijeme k obrábění, a tedy soustruh se střídavým pohybem je o polovinu pomalejší než by mohl být při souvislém pohybu. Prakticky se ukazuje že to není tak zlé a i na pružinovém soustruhu se dá soustružit poměrně učinně. Rozhodně účinněji, než by člověk na první pohled čekal. Pokud si chcete jen tak občas kutilsky soustružit, tak tento soustruh vřele doporučuju. Pro zájmového soustružníka to je levná a funkční alternativa ke kupovaným motorovým soustruhům.

Jak ho získat

Pružinový soustruh se nekupuje, musíte si ho postavit. Má to i tu výhodu, že v případě potřeby můžete soustruh libovolně upravovat. Není žádná normované podoba, v podstatě lze říct že každý pružinový soustruh vypadá jinak. Výroba pružinového soustruhu je celkem jednoduchá, postavíte ho se základním vybavením kutilské dílny. Však to, co máte v dílničce, je luxus oproti tomu, co měl lidový řemeslník ve středověku.

Jednotlivé části proberu v samostatných sekcích, protože abyste soustruh dokázali postavit, musíte o tom vědět co nejvíc.


Můj soustruh - uspořádání na vřetenové soustružení
Můj soustruh - uspořádání na vřetenové soustružení
Můj soustruh - uspořádání na misky
Můj soustruh - uspořádání na misky
Celkový pohled na soustruh s gumicukem
Celkový pohled na soustruh s gumicukem
Soustruh J. Táborského - rameno a péro místo pružiny.
Soustruh J. Táborského - rameno a péro místo pružiny.