Domácí soustružení

Hledání

Aktuality

Počet návštěv od 10.1.2012

statistiky

Kostra

Kostra pružinového soustruhu vypadá trochu jako truhlářská koza, akorát horní břevno mě v sobě vyříznutou drážku, aby mohlo sloužit jako lůžko, do kterého se zasazují koníky. Existuje sto a jeden způsob jak kostru vyrobit. Dám do galerie dole několik fotek různých druhů soustruhů s různými kostrami, vyberte si ten typ, který se vám bude nejsnáz dělat. Obecně lze říct, že kostra se dá udělat v podstatě z jakéhokoli dřeva (já ji mám z běžných smrkových hranolů). Čím je masivnější, tím líp se pak soustruží (zvlášť misky), ale pokud počítáme s tím, že se soustruh bude převážet, tak je potřeba najít nějaký kompromis.

Lůžko s drážkou může být udělané v zásadě na dva způsoby. může to být jeden kus masivního dřeva, do kterého drážku vyřízneme a vydlabeme dlátem. Nebo to můžou být dva hranoly připevněné k nohám kostry tak, aby mezi nimi zůstala mezera o požadované velikosti drážky. Moje drážka má šířku 4cm - protože přesně takovou šířku měly střešní latě, ze kterých jsem dělal nohy, a které oddělují oba hranoly od sebe. Je to celkem dobrá míra, i když kdyby to bylo kapku víc, tak se taky nic nestane.

Spoje by měly být dostatečně pevné - kostra by neměla být vachrlatá. Tradičně se hodně používalo spojení klíny. Pokud jsme ochotní zkousnout jistou nehistoričnost, dají se použít šrouby nebo závitové tyče a matky. Což je obvykle jednodušší.

Šířka kostry nám ovlivní jak dlouhé předměty budeme schopní soustružit. Větší délky jsou potřeba většinou pro vřetenové soustružení, na misky takovou délku nepotřebujeme. Při přemýšlení nezapomínejte na to, že část délky zaberou koníky. Navíc pokud na kostru chceme připevňovat něco dalšího (třeba sloupek na pevné rameno, nebo dva sloupky na gumicukovou pružinu), tak to nám zabere další prostor. Moje kostra má šířku asi 115cm, přičemž trochu prostoru zabírají nohy na každé straně, takže celkem je lůžko široké asi metr. Nikdy jsem neměl problém s místem. Když jsem přidal sloupky na gumicuky a ještě několik další dodělávek, prostor se zmenšil asi o 30cm a někdy to už bylo znát že se musím tísnit. Na soustružení misek to ale stačí bohatě.

Výška kostry musí být taková, aby se nám pohodlně soustružilo. Hroty (a tedy střed otáčení výrobku) by měl být mezi pupkem a solarem plexem soustružníka. Není to úplně dogma, člověk se přizpůsobí. Každopádně jelikož jde o výšku hrotů nad zemí, tak musíme už mít představu jak vysoké budou koníky, tj. jak vysoko budou hroty nad lůžkem. Kostru pak uděláme tak, abychom při této výšce koníků dostali hroty tam, kam chceme. Moje kostra má výšku asi 90cm, koníky drží hrot v dalších 20cm, takže celkem to je ve 110cm výšce a to mi vyhovuje. Pokud na konci zjistíte, že je střed otáčení moc vysoko, můžete si pomoct tím, že se při práci postavíte na nějaký podstavec (třeba bednu).


Trojúhelníková noha, šrouby, dvojdílné lůžko
Trojúhelníková noha, šrouby, dvojdílné lůžko
Trojúhelníkové noha
Trojúhelníkové noha
Vsazené tyčové nohy, jednodílné lůžko
Vsazené tyčové nohy, jednodílné lůžko
Vsazené tyčové nohy, dvojdílné lůžko
Vsazené tyčové nohy, dvojdílné lůžko
Vsazené nohy, klíny, dvojdílné lůžko
Vsazené nohy, klíny, dvojdílné lůžko
Zapuštěné sloupkové nohy, dvojdílné lůžko
Zapuštěné sloupkové nohy, dvojdílné lůžko