Domácí soustružení

Hledání

Aktuality

Počet návštěv od 10.1.2012

statistiky

Náhonový provaz

Provaz pro náhon je část soustruhu, která se opotřebuje asi nejčastěji. Neustále pracuje, pohybuje se na často dost nerovném dřevě. Po nějaké době se z lana začnou uvolňovat prameny, ty se začnou skřípat mezi provaz a dřevo, což uvolňuje další prameny a provaz nakonec praskne.

Nejhorší vlastnosti z toho, co jsem vyzkoušel, má asi klasické stáčené konopné nebo lněné lano. Vypadá sice dobově, ale vlákna se z něj začnou tahat celkem rychle. Teď používám jakési umělé splétané lano (řekl bych horolezecké, ale horolezec nejsem, takže se možná pletu) a to docela funguje. A navíc je levnější než to konopné. Prý je dobrý kožený řemínek, protože ten se samozřejmě netřepí. Potřebujeme ho ale dost dlouhý.

Jak tlusté by lano mělo být? Já mám teď asi 10mm tlusté a jsem spokojen. Tlustší bych nedoporučoval, je to zbytečně těžkopádné, a hůř se ovine kolem tenčích průměrů. Někdo používá i provazy mnohem tenčí ... jako šňůra na prádlo a nebo i méně.

když se provaz přetrhne, tak ho lze samozřejmě navázat, ale je dobré ho potom posunout tak, aby uzel nebyl na části obtočené kolem výrobku. To lze udělat třeba tak, že provaz odvážeme z pružiny i pedálu a zaměníme jeden konec za druhý.