Domácí soustružení

Hledání

Aktuality

Počet návštěv od 10.1.2012

statistiky

Smyčcový soustruh - koníky a kostra

Pro pořádek - popisuji smyčcový soustruh s vodorovnou osou otáčení a nízkou kostrou, po vzoru typu používaného na blízkém východě.

koniky

Detail koníku

Koníky jsou u tohoto typu soustruhu poměrně nízké, takže neumožňují soustružení velkých průměrů - tento soustruh je určen výhradně k vřetenovému soustružení. Jedná se v podstatě jen o hranaté špalky se zasazeným hrotem ohnutým do L (je to tedy varianta L-koníku, jak ho popisuji u pružinového soustruhu). Můj smyčccový soustruh má koníky vysoké 10cm, hrot se nachází ještě o 1cm výš. Maximální točný poloměr je cca 7cm, protože do koníků jsou ještě zasazeny ještě latě, které beru jakou součást kostry. 7cm poloměru je na vřetenové soustružení více než postačující.

Koníky u tohoto soustruhu současně i nesou opěrku z pevné tyče, takže je potřeba je tvarovat tak, aby se vršek opěrky dostal víceméně do úrovně osy otáčení. Proto mají moje koníky shora ten zub.

kostra

Rozložený soustruh. Kostra (široké prkno) s pevně připevněným koníkem a latí. Nad ním vytažený pohyblivý koník s latí.

Kostra tohoto soustruhu s koníky úzce souvisí. V zásadě je kostrou jen jedno širší prkno na spodu. K tomuto prknu je pevně připevněný jeden z koníků - u mně ten levý, a je připevněný nedobově vrutem. Kostra nicméně musí zajistit i pohyblivost jednoho z koníků, a to je právě to, proč se koníky a kostra prolínají.

Aby druhý koník bylo možné posouvat, má zespodu připevněnou dlouhou laťku, která zapadá do výřezu v druhém pevném koníku, ale sám je oproti kostře zcela volný. Takto se tedy může zasouvat a vysouvat, ale pořád se pohybuje v linii dané laťkou. Jelikož jedna laťka byla málo a koník se hýbal kam neměl, zasadil jsem i do pevného koníku stejnou laťku, která se pro změnu zasouvá do výřezu v pohyblivém koníku. Každý koník je tedy ve skutečnosti hranol s hrotem, a dole s lištou a výřezem pro lištu z druhého koníku. Toto už je dostatečné upevnění, pohyblivý koník je možné zasunout a vysunout, ale je zajišťěno že se nebude hýbat jinak než v ose dané latěmi.

Při práci si potom soustružník levou nohou pomáhá při soustružení a pravou přidržuje pohyblivý koník aby se neodsouval.


Rozložený soustruh
Rozložený soustruh
Detail na koník z boku - lať a výřez pro druhou lať
Detail na koník z boku - lať a výřez pro druhou lať
Oba koníky vedle sebe
Oba koníky vedle sebe
Takto to do sebe pasuje
Takto to do sebe pasuje