Domácí soustružení

Hledání

Aktuality

Počet návštěv od 10.1.2012

statistiky

Smyčcový soustruh - jak na něm pracovat

Při práci na smyčcovém soustruhu platí samozřejmě stejná pravidla ohledně pozice struhu, ostrosti a podobně, jako u všech ostatních soustruhů. Sousružník se při práci nicméně nachází v poněkud nezvyklé poloze, což je dobré popsat.

prace

Práce na soustruhu. Levá ruka hýbe smyčcem, pravá za pomoci levé nohy drží struh. Pravá noha přidržuje pohyblivý koník aby neujížděl.

Takže u tohoto soustruhu je nutné sedět. Samotný soustruh leží na podlaze před vámi, musíte se k němu tedy ohnout. Levá ruka tahá za smyčec, pravá drží struh. Levá noha se opírá o opěrku, a slouží nám jako další bod, o který si při práci můžeme opřít struh - který by se pouze jednou rukou špatně vedl. Pravá noha zboku přidržuje pohyblivý koník aby neutíkal. Vlastní práci tedy provádí pravá ruka ve spolupráci s levou nohou, a kupodivu, pokud už máte nějaké soustružnické zkušenosti, to není tak těžké ovládat. Je to opravdu lepší než pracovat pouze jednou rukou, a to i když to děláte poprvé. Trochu mi vadilo že struh je nutné postavit tak, aby při práci směřoval vodorovně, nebo ostřím mírně vzhůru. To je normální u běžného soustruhu, jenže tady se nad soustruhem ohýbáte shora, a pozice struhu pak není úplně přirozená.

prace 2

Alternativní pozice - soustruh neleží na zemi a člověk pracuje jen jednou rukou. Bohužel takto mi to moc nešlo.

Zkoušel jsem i trochu pohodlnější pozici - soustruh jsem měl před sebou na stole, pohyblivý koník jsem upevnil a sruh držel pouze jednou rukou, bez pomoci nohy. Je to sice pohodlnější, ale pracuje se potom hůř - ta druhá ruka prostě chybí. Přesto by se to dalo použít na soustružení velmi malých průměrů. Na to se zde popsaná konstrukce smyčcového soustruhu moc nehodí, ale jistě by se dala upravit.

Součástí práce je i omotání tětivy smyčce kolem dřeva. Tady pozor - vypadá to jednoduše, ale dá se to udělat dvěma způsoby. Při prvním je linie tětivy pod dřevem, a dřevo se při tažení smyčce k sobě otáčí směrem od vás. Toto je ta HORŠÍ varianta - tětiva při ní drhne o opěrku, a pohyb dřeva opačným směrem je nepohodlný. Ve druhém případě - tom správném - dřevo jakoby visí pod linií tětivy, a točí se souhlasně s pohybem smyčce.


Tětiva správně - její linie je nad dřevem
Tětiva správně - její linie je nad dřevem
Tětiva špatně - linie je pod dřevem a proto pak drhne o opěrku
Tětiva špatně - linie je pod dřevem a proto pak drhne o opěrku
Jednoduchý výrobek - houba
Jednoduchý výrobek - houba