Domácí soustružení

Hledání

Aktuality

Počet návštěv od 10.1.2012

statistiky

Smyčcový soustruh - smyčec

smycecSmyčec je zdroj pohonu pro soustruh. Jde o jednoduchý luk s volnou tětivou, kterou by mělo být možné aspoň jednou (radši dvakrát) obtočit kolem opracovávaného dřeva. Tímto obtočením se luk dostatečně napne, aby potom při tahání neprokluzoval. Napnutý kuk by měl být aspoň tak dlouhý, jak dlouhý pohyb učiníte při napnutí pokrčené ruky.

Nejjednodušší smyčec je z ohnuté pružnější větve a navázaného provazu - to je typ který používám. Pokud by se vám chtělo si s tím hrát, tak se můžete inspirovat houslovým smyčcem, který umožní přesnější a jistější vedení, a také napínání a povolování tětivy. Nutné to ale není, s jednoduchým lukem se dá také pracovat dobře.

Nejexponovanější částí smyčce je tětiva, a tak se často prodře. Tenký lněný nebo bavlněný provázek se prodře třeba už po hodině, a proto to není úplně ideání materiál. Teď používám provaz z tlustších hladkých umělých vláken (oficiálně jde o prádelní šňůru), který prokázal značnou životnost. Historicky se zřejmě používal provaz spletený ze zvířecích střev, což jsem ale nezkoušel.

Životnost tětivy můžeme zvýšit tím, že dřevo v místě, kde bude tětiva obtočena, nejprve pořízem, struhem či nožem zahladíme do válečku. Tětiva pak nebude drhnout o nerovnosti na dřevě a vydrží o dost déle.

Na obrázku je jednoduchý smyčec z lískové větve a umělého provázku.