Domácí soustružení

Hledání

Aktuality

Počet návštěv od 10.1.2012

statistiky

Výroba hrotu ke koníku pružinového soustruhu

Ať u svého pružinového soustruhu použijete jakýkoli typ koníku, nakonec se dostanete do situace kdy máte železnou tyč (ať už závitovou nebo hladkou, rovnou nebo zahnutou do L), na jejímž konci potřebujete udělat hrot. Ten hrot nemusí být špičatý do ostra, ale zato musí mít všude dokonale kulatý průřez, nesmí na něm být nerovnosti. Každá taková nerovnost by se pak při práci zařezávala do dřeva a hrot by se materiálem postupně provrtával jako vrtačka. S tím se potom nedá soustružit. Špička hrotu by taky měl být uprostřed, hrot by neměl ujíždět ke straně.

Pokud máte přístup k soustruhu na železo, tak se dá hrot udělat na něm, v maximální kvalitě. To já ale nemám, takže jsem se snažil hrot udělat jen s pomocí brusky. Nejdřím jsem to od oka obrušoval, dělal jsem obroušené plošky a pak se je znažil zabrousit dokulata ... výsledek nebyl nic moc. Nakonec jsem objevil způsob který funguje ideálně a je až směšně jednoduchý.

Finta spočívá v tom, že železnou tyč přiložíme k zapnuté brusce v požadovaném úhlu jako kdybychom chtěli vybrousit plošku, ale při broušení s ní neustále zvolna otáčíme kolem podélné osy tyče. Žádné místo díky tomu není v kontaktu s brusným kotoučem tak dlouho, aby se udělala ploška, a neustálé otáčení přitom průběžně centruje pozici vznikajícího hrotu.