Domácí soustružení

Hledání

Aktuality

Počet návštěv od 10.1.2012

statistiky

Výroba kramáru

Budete na to potřebovat soustruh schopný vřetenového soustružení, nějaké tvrdé a suché dřevo, a něco, co poslouží jako hroty. Já s úspěchem používám dlouhé vruty, které mají závit jen asi do dvou třetin (nebo i míň) a zbytek až ke hlavičce je hladký. Pokud se cítíte silní v kovařině, můžete hroty přidělat jakkoli jinak.

1) Vysoustružte váleček z tvrdého suchého dřeva. Průměr záleží čistě na vás - pamatujte že na větší misky potřebujete větší průměr vřetene. Na druhou stranu vždycky je dobré mít v záloze několik vřeten různých velikostí, takže když to teď neodhadnete ideálně, nezoufejte, jednou se to použije taky. Délka válečku by neměla být moc malá, jinak z toho má náhon tendence padat a překážet v práci. Tak 20cm délky je fajn, může být i kapku míň. Váleček může být i tvarovaný tak, aby byl na okrajích větší průměr než uprostřed - trochu to pomáhá proti padání náhonu. Ale není to vůbec nutné, já to už nedělám.

2) Odřízněte čelo válečku - tak, aby bylo rovné a zmizel dolík po hrotu. Na druhé straně dolík nechte, budeme ho potřebovat až se kramár bude používat.

3) Předvrtejte do čela válečku díry pro hroty. Musí být tak hluboké a široké, aby se do toho data zašroubovat celá závitová část vrutu, a aby to drželo. Pokud má vrut příliš dlouhý závit, můžete ho kus odříznout pilkou na železo nebo flexou. On ten závit opravdu moc dlouhý být nemusí.

Uspořádání děr (a tedy i hrotů) je trochu otázka. Určitě dejte jeden hrot přesně doprostřed a udělejte ho delší než ostatní. Pomáhá to potom při zarážení do dřeva, abyste se trefili na správné místo. Kolem rozmístěte dva až čtyři další hroty, pokud možno pravidelně, i když mám jedno vřeteno se třemi hroty v řadě a taky to funguje. 

3) Našroubujte vruty. Vždy jeden po druhém našroubujete vrut do díry tak, aby koukala jen ta hladká část. Pak odříznete hlavičku vrutu tak, aby zůstala koukat dostatečně dlouhá část, a špičku té části přibližně nabrušte do špičky, která nemusí být úplně dokonalá. Já to obojí dělám flexou, jde to rychle. 

4) Když našroubujete a odříznete poslední vrut, máte kramár hotový.