Domácí soustružení

Hledání

Aktuality

Počet návštěv od 10.1.2012

statistiky

Smyčcový soustruh - opěrka

operka

Soustruh při práci, s opěrkou z tyče upevněné kolíkem

Z toho, co jsem viděl, se na smyčcových soustruzích používala opěrka pouze v podobě pevné rovné tyče. Jako první pokus jsem použil tlustší plnou železnou tyč s kulatým průřezem, kterou jsem přes koníky pouze položil. Kupodivu to docela fungovalo, a když se o tyč opřela levá noha a přimáčkla ji k zubu v koníku, tak se ani nehýbala. Takže použít se to dalo, i když tyč s hranatým průřezem by asi byla lepší.

Nebylo to nicméně tradiční, a objevovaly se problémy při větším průměru soustruženého kusu, kdy opěrka nemohla přímo dolehnout na zub v koníku a bylo potřeba posunout ji dál. Takže jsem si místo toho udělal opěrku ze dřeva. Jedná se o pevnou dřevěnou tyč, která má na jedné straně vyvrtaný otvor pro kolík. Několik otvorů pro stejný kolík jsem vyvrtal i do koníku, tyč lze tedy pomocí kolíku jednou stranou upevnit do koníku v několika různých vzdálenostech. Druhý konec opěrky je volný, je u něj tedy stejný problém jako byl u železné volně položené opěrky na obou stranách. Řešil jsem to tak, že jsem mezi zub v koníku a opěrku položil dřevěný špalík. Opěrka se pak přitiskla k němu a nemusela dolehnout až na zub.

V této podobě je opěrka dobře použitelná. Většinou jde sice mírně šikmo vůči ose otáčení, ale není to nic hrozného a při práci to nevadí.


Volně položená železná tyč (zde obalená látkou, ale to nehraje roli)
Volně položená železná tyč (zde obalená látkou, ale to nehraje roli)
Zakolíkování rovné tyče
Zakolíkování rovné tyče
Rovná tyč při práci
Rovná tyč při práci