Domácí soustružení

Hledání

Aktuality

Počet návštěv od 10.1.2012

statistiky

Soustružení podélné s dutinou do čelního dřeva

Jedná se v podstatě o vřetenové soustružení, při kterém se ovšem do čela výrobku vyhloubí dutina. Vlákna dřeva tedy vedou souběžně s osou otáčení, stejně jako u vřetenového soustružení. Typický výrobek z tohoto typu soustružení je pohár.

Soustruh: dá se takto soustružit na většině historických soustruhů, i když u smyčcového budete nejspíš potřebovat pomocníka. Motorový soustruh by měl mít možnost upevnit dřevo tak, aby se dalo soustružit volně; mezi hroty to na moderních soustruzích nikdo nedělá. Na sílu a točný průměr ovšem velké požadavky nejsou, výrobky bývají relativně úzké.

Nástroje: na opracování vnějšku stejné jako na vřetenové soustružení. Na dutinu jsou potřeba háčky, u historických struhů spíše menší až malé. U moderních soustruhů se taky občas používají háčky, jinak různé duté struhy nebo škrabáky.

Výrobky: Typickým výrobkem jsou poháry a korbele. Mezi další možné výrobky patří např. slánky v podobě nízkého širokého pohárku, stojánky na vajíčka, hra "cup-and-ball" a podobně. Na moderním soustruhu lze touto technikou dělat i misky, které pak mají jinou kresbu než misky soustružené příčně. Na historických soustruzích je to teoreticky možné také, ale nedělalo se to, jelikož příčné soustružení je snažší.

Historické fotky dodal Stanislav Kašík


Historický soustružený džbán
Historický soustružený džbán
Poháry z pružinového soustruhu
Poháry z pružinového soustruhu
Čelní miska - smrk
Čelní miska - smrk
Dutinka - dóza - bříza
Dutinka - dóza - bříza
Haluz-dóza - javor
Haluz-dóza - javor