Domácí soustružení

Hledání

Aktuality

Počet návštěv od 10.1.2012

statistiky

 

popis

Popis základních části soustruhu

 

 

Základní technické informace:

 

 

Doplňující informace:

 

Tuhost celého soustruhu určuje nejslabší článek!

lože - vřeteník - podstaveni - opěrka - stuh - materiál - upnutí materíálu.

I jinak tuhý soustruh mající lehkou (málo tuhou) plechovou podstavu může zhoršit celkový výsledek. Podobně je na tom i spoléhadlo - ač se to nezdá, může velice snadno být tím článkem, který může rozechvět ("rozdrnčet") když už ne celý soustruh, tak interakci mezi dlátem a opracovávaným kusem.

Rozechvění může vzniknout na spoléhadle, dlátě i obráběném kusu. Přičemž může být způsobeno špatnou polohou řezné části struhu k materiálu, mající za následek větší odpor v řezu.

Vřeteník

vretenik_spolu s motorem jde o srdce soustruhu. Preciznost provedení a způsob uložení vřetene v ložiscích udává životnost, přesnost a určuje do značné míry i použití soustruhu.

Vybavení vřeteníku:  aby se na vřeteno dalo připevňovat příslušenství, jsou dnes vřetena typizovaná (pozor ani toto dnes není striktní!!). Nejpříznivější (pro nakupování dalšího příslušenství) je Morse kužel Mk2 (případně Mk3, který však nebývá obvyklý, ani u velkých soustruhů) s vnějším závitem M33 DIN 800 (více zde). Závit a kužel zprostředkovávají použití dalšího vybavení, jako je unašeč, hrot (pevný; otočný), narážecí pouzdro, lícní deska, sklíčidlo...

Dnes častým a oblíbeným doplňkem je otočný, nebo otočno-posuvný vřeteník. Otáčení se potom může dít různými mechanismy, které předurčují jeho využití. Vhodné je možnost polohování i v jiných pootočeních než jen o 90°.

Motor

na ruční dřevoobráběcí soustružení se užívají motory 0,35 - 1,5kW (výjimečně až 2,5kW). V naších podmínkách je stále ještě možné občas vybírat mezi motory na 230V nebo 400V. Což v některých oblastech velmi možné není.
Přenos síly se zpravidla řeší řemenici z motoru na vřeteno, za pomocí klínového - jednoduchého, nebo násobného řemenu, zřídka plochým řemenem.

Regulace otáček - se nejčastěji řeší počtem řemenic (počet řemenic=počet převodů), nebo mechanickým variátorem. Dnes to jde často také elektronicky, na několik způsobů podle daného druhu motoru. Je to nejpříjemnější způsob, ale často dosti finančně náročný.

Lože (strojařsky též: féma, saně)

je páteří soustruhu. Významně se podílí na tuhosti celeho soustruhu a je klíčové pro přesnost a lehkost posuvu a aretaci příslušenství na loži.

Může jít o litinový odlitek s přesným ofrézováním, kovové profily, plechové profily, ... Dnes už slovo "litinové" nemusí vždy znamenat i nejlepší ... dnešní litina je již tak "ořezána" svými dimenzemi, že už ne vždy je zárukou největší tuhosti a přesnosti.

Některé konstrukce neumožňují nastavení polohy vůči vřeteníku, proto jsme odkázání na přesnost upevnění při výrobě.

KoníkKonik

slouží k podepření volného konce obrobku, při podélném soustružení mezi hroty. Při volném soustružení, nám může posloužit (za použití vrtáku) k navrtávání otvorů.

Některá přídavná zařízení (např. bowl saver) využívají koník jako středící prvek.

Pinola bývá vybavena Morseho kuželem Mk2, případně Mk3. Při využití koníku k navrtávání, se hodí větší zdvih pinoly (míra vysunutí). Někdy bývá pinola také vybavena "metrem" - pravítkem, k odečítáni a měření vysunutí. Výjimečně je koník vybaven pákou, namísto ručního kola pinoly. Páka usnadňuje práci především při navrtávání.

U koníku oceníme zejména tuhost a snadnost manipulace - posuvu a aretace.

Opěrka nástroje (spoléhadlo) Podpera

je to část, která nám sprostředkovává vedení struhu a zaručuje cit při obrábění. Proto její profil i tvar ovlivňují použití a bezpečnost.

Opěrka by měla být stavitelná asi -2cm + 6cm kolem osy soustružení.

Spoléhadlo může mít různé rozměry i tvar. Např. Tvar "S" se hodí pro mísy a jine konvexní a konkávní plochy. Obvyklý tvar je rovný.

 

 

Podstavení

Za podstavu u menších soustruhů dobře poslouží tužší pracovní stůl. U komerčních soustruhu je potom tvořen nejčastěji plechovou podstavou, pouze u těžších strojů - nebo za příplatek - litinou.

Oblíbenou fintou u lehčích soustruhů je zatížení podstavy pytly cementu, nebo dlažebnímy kostkami (pozor na nosnost).

Soustruh by měl být k podstavě připevněn na tuho, šrouby, nebo alespoň tužší svěrkou.

 

Co by nás mělo zajímat při výběru soustruhu?

Uděláme si krátký přehled parametrů soustruhů, se kterými se můžeme při hledání soustruhu , nového nebo staršího, setkat a které by mohli ovlivnit náš výběr.

 tech.par.

Pro výběr soustruhu pomocí technických parametrů nás budou zajímat zejména:

a) Točná délka - udává nám jakou max. délku budeme schopni za standartních podmínek upnout. Pokud je stroj možné doplnit o prodloužení lože (doplňkové příslušenství), bývá prodloužený rozměr uváděn za lomítkem např 450/1000 - standartní točná délka 450mm po doplnění prodlužovacím ložem, je točná délka až 1000mm.

b) Točná výška - přesněji vzdálenost osy vřetena nad ložem - někdy je udáván točný průměr, říká nám jaky max. obrobek se může nad ložem točit. Někdy nás může také zajímat jaky průměr otočíme nad nohou opěrky, případně nad suportem. U vřeteníku s možností pootočení tento rozměr bývá někdy také specifikován, zejména je-li soustruh vybaven externím (doplňkovým) ložem (pokud tuto možnost stroj má, bývá ve zvláštním příslušenství).

c) Motor - udáván je zde předně výkon motoru, pozor je třeba si dát při značení motoru výkon /příkon (např. 370/500W) spíše nás zde zajíma nižší hodnota - výkon motoru, která je udávána většinou výrobců a proto je pro nás porovnavatelnější hodnotou. Specifikuje nám pod jakým napětím běhá (230V; 400V případně 230/400V - u frekvenčních měničů- sýťová zástrčka na 230V výstup pro motor na 400V)

d) Závit vřetene - specifikuje závit na vřetení, který je pro nás důležitý pro dokoupení dalšího příslušenství. Nejobviklejší pro nás je M33x3,5 ISO800 (může také být označen DIN800) někteří výrobci mají svoje specifické ukončení. V některých krajích jsou závity palcové. Většina starších strojů mívá různý závit (M42, M39, ...) Velké soustruhy, také mohou mít i větší závit než M33 a to např. M45.

d) Ukončení vřetene a pinoly - prakticky výhradně bývá ukončen Morse kuželem zkratka Mk (německy) nebo Mt (angl.). Mk kužel může mít rúznou velikost, podle toho je označovan Mk0, Mk5 ... Na soustruzích bývá nejobviklejší kužel Mk2 u větších soustruhů Mk3, zpravidla býva ve vřeteni i pinole koníku kužel stejně velký.

e) Otáčky vřetene - u této hodnoty se dočteme jakým rozsahem otáček soustruh disponuje a jakým způsobem se otáčky mění. Běžná je změna otáček skokově pomocí řemenice nejčastěji 3 - 5ti stupňová řemeníce (- 3 až 5 rychlostí), nebo plynule za pomocí mechanického nebo elektronického regulátoru (potenciometr, nebo frekvenční měnič) otáček.

užitečnou hodnotu pro nás je i hmotnost stroje a jeho celkové rozměry, podle čehož se určuje způsob přepravy, nebo možnost osazení do dílny, nebo jeho transport do dilny (časté jsou dilny sklepní) a uložení.

 

Jako další specifikace býva někdy uváděno:
Vrtání vřetene - průchozí otvor vřetenem, případně koníkem
Výška vřetene nad základnou (od země)
Zdvih pinoly - délku o kterou se pinola koníku nechá vysunout (- např. při vrtání pomocí koníku a sklíčidla s vrtákem  v pinole)
Polohování vřetena - osazení děličkou a aretací
... 

 

Co si musíme vyjasnit před výběrem soustruhu?

Předně je potřebné mít představu čemu se chceme věnovat. Odpověd "všemu" je sice také odpovědí, ale příliš nám při rozhodování nepomůže...

Chceme se věnovat podélnému soustružení (soustružení mezi hroty)? úchytky, svíetniky, tužky...
Nebo je naším záměrem soustružení misek?
Nebo snad chceme využívat kopírovací zařízení a věnovat se "sériové" výrobě?
Zaujaly nás exkluzivní techniky?
.... 

Jak velký máme prostor, který můžeme soustruhu propůjčit?
a kolik jsme ochotni vlastně investovat? Uvědomme si že pořízením soustruhu jsme pouze začali, ale rozhodně to není jediná investice. Soustruh bez nástrojů, přípravku a příslušenství je zajímavá dekorace v dilně, ale rozhodně ne prostředek k činnosti.

Nechci aby jste si teď dali hlavu do dlaní, jen Vás chci zasvětit do problému, který budete dříve nebo později muset řešit. Vybíráte si svého partnera do pohody i nepohody. Dobrý přítel Vás podrží když už sami nevládnete, zlý vas potopí dvojnásobnou silou...

V sekci Přehled motorových soustruhů, bychom Vám rádi předali stručný přehled strojů, které jsou k mání. Pokud máte osobní zkušenosti s nějakým typem (i s nevyobrazeným), budeme rádi za vaše osobní postřehy.