Domácí soustružení

Hledání

Aktuality

Počet návštěv od 10.1.2012

statistiky
Zpět do kategorie

"Soustruh z vrtačky"

Popis: jde o konstrukci, na kterou je možné připevnit vrtačku. Tato konstrukce může být přizpůsobená ze stojanu na vrtačku, nebo jde o za tímto účelem nabízený výrobek. Soustruží se horizontálně ("naležeto") vyjímečně vertikálně ("na výšku")

svého času jej nabýzel NAREX, BOSCH, dnes jej možné jej nový koupit od WOLFCRAFT

Osobní názory a zkušenosti:
základem je vlastnit dobrou vrtačku, tedy takovou, která nemá velkou vůli na vřetenu. Pro někoho to může být první krok, ale nejedná se o plnohodnotnou (v dnešním pojímání) a v žádném případě pohodlnou práci.

vyrábět na něm budeme pouze menší věci a to povětšinou mezi hroty.

Vrtačko-soustruh, může být vhodný pro modeláře, pro ostatní je na zvážení jiný soustruh. Jeho výhoda totiž není ani tak v ceně, jako ve skladnsti.


Komentáře

Autor:
E-mail:
4.1.2017 | Kosťo (kostovsky.jr@gmail.com)
Dobrý deň, chcel by som sa len podeliť so svojou skúsenosťou. Veľmi som si chcel vyskúšať sústruženie, tak som si trochu upravil stolovú vŕtačku. Ako koník používam pohyblivý stôl na stĺpe, do ktorého som cez matky a skrutky upevnil závitovú tyč so zabrúseným hrotom. Je to veľmi amatérske riešenie, nakoľko sa takto jednoducho podomácky vyrobený hrot nemôže otáčať; bude to chcieť zohnať nejaké valcové ložisko a pod. (videl som, že sa dá použiť z nádoby stolného mixéra anpr.)
Ako opierku opäť používam závitovú tyč - nie ej to tiež úplne dobré riešenie, matky majú tendenciu sa vyvyklať a následne je treba ich doťahovať, ale dá sa to použiť.
Najhoršie je asi pozícia sústruženia, vertikálne držanie je dosť nepraktické...

:)
reagovat
1.12.2015 | Pavel (novotnak444@seznam.cz)
Chci se zeptat, stačí takováto vrtačka - http://www.naradi-vesely.cz/vrtacka-6412.html nebo ne? Přemýšlím, že bych si udělal takovýto soustruh
reagovat
1.12.2015 |
vrtacku volme takovou ktera lze upnout do stojanu, pokud mozno abychom nemuseli shanet jeste redukcni pouzdro. (zmerime prumer otvoru pro upevneni vrtacky a vydame se i se suplerou (posuvkou) do kšeftu a najdeme vrtačku s příslušným upínacím krkem (ten na vrtačce z odkazu chyby - spatne se bude upinat do stojanu, pokud vubec. A kdyz uz mam vrtacku v ruce vyzkoušime i stranovou vůli na ložiskach, která bývá u vrtaček dnes pomerne znacna (nevim jestli se mi to zda, ale drive zrovna loziskove ulozeni, byvalo vyrazne preciznejsi, ale to nebrečím, protože to byly hrozny potvory :)
reagovat
30.11.2015 | plinha (plinha@outlook.cz)
Dobrý den, chci se zeptat, jaký používáte unášecí trn? Z klasického soustruhu se nehodí, je třeba ho osoustružit na menší velikost. Dá se místo unášecího trunu použít nějaké jiné rozumné řešení? Díky za info.
P.S: právě jsem si takovýto stojan sehnal a řeším jak začít. Takže úplně hloupý začátečník :-)
reagovat
1.12.2015 | gurt
smekam hluboko klobouk, pred kazdym, kdo chce neco delat. Dokonce vlastnimi silami - rukami i hlavou.
Jako unaseci hrot (unašeč; unášecí trn; ...) se nechá použit kousek "železné" kulatiny na jejimž jednom konci se to zbrousi (odřeže, rozkove), tak že to připomíná tvarem šroubovák. tedy ještě ten klasicky rovny. Z te plochy se udělá trojzubec. Prostřední hrot slouží pro přibližné centrování a krajní maji byt těmi unášecími hroty. dobre je kdyz je to aspon trochu ostre (samosrejme to nemusi holit :) Pomoci palicky nebo kladivka (s tim ale opatrně, jinak roztemujete konec unašeče a bude zle držet ve skličidle vrtačky)se do připraveneho dřeva naklepne (přiměřeně) unašeč a můžeme to nahodit na soustruh a začít své první pokusy. Ano je to primitivni a proto to i funguje :) drive se to pouzivalo naprosto bezne a my jsme to take driv hojne pouzivaly.
Jiste jsou i mnohe jine novější způsoby, ale vyžadující už aspon zkušenost, nebo zručnost, vybaveni...

Stran nozu na soustruzeni (struhy, dlata...) vedle jiz zminovanych pilniku, jsou vyborne radeko soustruznicke polotovary z HSS, vsech moznych prurezu. i šroubovaky se nechaji použit a dobre jsou i Imbus klice. asi kroutite hlavou, ale verte, ze ty aspon prumerne kvality, jsou vazne z pomerne dobreho materialu (stran rezivosti) a pokud vam nesedi prurez? nechat nahrat v kamnech, nebo grilu a na kusu traverzy, nebo vetsiho zeleza ( treba zelezna palice) to upravit podle vlastni predstavy. kaleni se nebojte. Zahrat do oranzova a schladit ve vlazne vode, nebo do oleje (jakehokoliv, jen nedoporučuji na nem jiz dal smazit :) Jiste se dobre hodi i jakekoliv truhlarske dlato. Jsme prece češi ne tak si prece poradime ;)
reagovat
1.12.2015 |
vim ze je to mizerne videt, ale na nasi fotografii jeden takovy unášecí trojzubec je ve sklicidle, pravde jde to mizerne videt....
reagovat
2.12.2015 |
Moc děkuji, zkusím si to udělat. :-). Už jsem vymýšlel, že bych velký vrut zašrouboval do válečku tvrdého dřeva a z druhé strany válečku bych zašrouboval tři malé vruty. Všem těm prutům bych pak upiloval hlavy. Vzniklo by tak provizorní vřeteno. Co vy na tento nápad? Předem díky na názor.
P.S: díky za rady ohledně struhů, budu se inspirovat :-)
reagovat
2.12.2015 | gurt
Ano aj tak sa da. ani to nemusi byt z druhe strany. jeden na stred a nekolik nasroubovat mimo stred, zariznout, zaostrit (spicka, nebo ostri ploche, jakoby rovneho truhlarskeho dlata)
jj hlavne se nebat, kdybych dal na rady vsech znamych strojaru, tak to dopadlo spatne :) nekdy je treba se nebat (presto ale zachovat zdravy pud sebezachovy, nepodcenovat)
reagovat
3.6.2015 |
Na obrázku jest 5o let starý (přitom běžně rozšířený - jsou jich plné inzeráty) stojan Narex, který se naležato dal užít jako soustruh. Tento model měl místo koníka vlastně pohyblivou část stolku stojanu (byl zdvihací). Část uprostřed jest samozřejmě opěrkou pro dláto. Opravdový nástavec, jednoúčelový, nahrazující soustruh, se vyráběl také. Šlo stejně jen o dvě upínky naproti sobě, jedna na vrtačku, druhá na koníka (závit pro posun a ložisko a trn do obrobku).
reagovat
9.6.2015 |
Přidávám zprávu chlubílka. Právě jsem rozbalil obdržel jeden z posledních asi existujících či k máníjsoucích nástavců Narex, onen zmiňovaný jednoúčelový soustružnický. Sluje SD 350 a je hooodně fajn, byť jde o kutilskou záležitost a hromadu nostalgie.
reagovat
25.7.2014 | Kaven (kavan.petr@seznam.cz)
Ta věc uprostřed je opěrka neboli suport, na ni se při práci pokládá nástroj. Pokud je to přesně tento stojan, tak se obrobek narazí na plochý hrot chycený ve vrtačce. Na straně koníku se taky musí upevnit, ale to už bohužel nevím jak, protože jsem s tím nepracoval. Počkáme jestli se ozve Gurt.
reagovat
25.7.2014 | Jan Kratochvíla
Dobrý den,
koupil jsem stojan uvedený na obrázku na inzerát, ale není mi vůbec jasné, jakým způsobem se dá použít jako soustruh - jak se umístí obrobek a k čemu je přípravek uprostřed stojanu.

Děkuji,
S pozdravem
Jan Kratochvíla
reagovat
15.11.2015 | F. Koš
Tento nejjednodušší soustružek se připevnil 2 svěrkami na stůl /pod držákem vrtačky a na 2. straně pod držákem hrotu/. Díl dřeva, který jsme hodlali obrábět, se musel nejříve upravit : osekat nebo ohoblovat na mnoho hran /alespoň 8 hran/ Čím je obrobek více podobný kulatině, tím se lépe obrábí/. Pak se na obou koncích obrobku musely stanovit /nakreslit/ přibližné středy. Do nich se důlčíkem naklepnul důlek. Na jedné straně se do důlku zarazil unášesí hrot /motýlek/. Ten se zasadil do hlavičky vrtačky. Na opačné straně se na důlek kápnul olej a do něj se zapustil podpírací hrot. Ten olel je velmi důležitý, neboť zabraňuje pálení dřeva v místě podepření. /V tomto jednoduchém případě je podpěrný hrot pevný - neotáčí se. To není problém, občas při práci tam olej dokápneme, popř. dotáhneme koníka, aby byl obrobek stále dobře upnutý./ Ta část uorostřed, na kterou se ptáš, to je podložka nože /též spoléhadlo/.
reagovat
15.11.2015 | F. Koš
Předpokládám, že jsi na soustruhu ještě nedělal. Tento maličký soustružek ti dá představu o této práci. Ještě potřebuješ soustružnická dláta / struhy/. Ty položíš na podložku / spoléhadlo/ a podélným nebo příčným pohybem dláta soustružíš. Proto se podložka dláta dá posouvat podélným i příčným směrem. Taktéž i natáčet. Pro podélné soustružení je víceméně souměrná s osou otáčení, pro příčné kolmá, popř. šikmá při soustružení ko'nusu. Asi nemáš soustružnická dláta / struhy/. Pro vyzkoušení ale /a k tomuto stroječku zvlášť/ je to poměrně drahá záležitost. Kdysi, když jsem taky začínal na podobném zařízení, tak jsem si je vyrobil ze starých pilníků. Je dobré je vyžíhat a popustit, aby nebyly tak křehké. Prac. plochy se musejí odstranit /flexkou s lešťákem/, aby při práci nedřely a napoškozovaly spoléhadlo. S patřičnou opatrností se dají použít i pilníky tepelně neopracované. Je nutné, aby dobře ležely na podložce. Za tímto ůčelem musejí mít dlouhé dřevěné rukojeti. Přeji ti mnoho zdaru a radosti z vlastoručně vysoustružených výrobků.
reagovat