Domácí soustružení

Hledání

Aktuality

Počet návštěv od 10.1.2012

statistiky

Výroba struhů

Ať jsou železářství zásobena sebelépe, čas od času si člověk řekne, že by potřeboval ten struh zrovna trochu jiný než prodávají ... nebo dokonce zjistí že požadovaný typ neprodávají vůbec.

Můžete v tu chvíli zajít za nejbližším kovářem a zeptat se, jestli by vám požadovaný struh nevyrobil. Problém je v tom, že dodací lhůty kovářů jsou obvykle trochu delší. Pokud navíc nevíte přesně co potřebujete, pak je docela dobře možné, že pracně získaný nástroj přinesete domů, zkusíte párkrát strouhnout, a zjistíte v čem potřebuje upravit ... jenže to znamená opět navštívit kováře a opět čekat.

Pokud neseženete kováře soustružníka, který ví přesně co potřebujete, můžete situaci řešit po vzoru historických soustružníků - vyrobit si struhy sami. Není to zdaleka tak těžké jak to zní. Proberu tady postup výroby háčkového struhu, protože právě na tom jsem se to naučil a právě ten je velice těžko dostupný v obchodech.

Co potřebujete?

A teď ten postup.

Kove se vcelku jednoduše tak, že železo necháte nažhavit tak, aby červeně svítilo, pak ho vytáhnete a na kovadlině do něj bušíte kladivem dokud neztmavne. Pak ho znovu nažhavíte a tak dále. Pro výrobu struhu budete potřebovat následující dvě kovářské operace (nejsem kovář, jestli se jim správně říká jinak, tak se omlouvám a prosím aby mě kováři uvedli na pravou míru).

Zužování - cílem je část tyče zúžit a prodloužit. Položíte železo na kovadlinu a tlučete do něj NOSEM kladiva, tedy nikoli plochou jako obvykle. Každý úder udělá do tyče příčnou drážku, spodní stěna tyče se o kovadlinu vyrovnává a celá tyč se zplošťuje. Po chvíli tyč otočíte o 90 stupňů a opět tlučete nosem. Opět vznikají příčné drážky a zploštělá tyč se vrací do čtvercového průřezu. Opět otočíte atd. Průběžně je samozřejmě potřeba železo žhavit. Pokud to postupuje dobře, tak by se tyč v místě úderů měla prodlužovat a zužovat.

Hranění - Cílem je kulatý (nebo jakýkoli jiný) průřez tyče změnit na hranatý. Nažhavené železo položíme na kovadlinu a tlučem do něj plochou kladiva. Mírně se zploští, ale nahoře a dole se mu udělá ploška. Potom otočíme tyčí o 90 stupňů a opět tlučeme. Zploštění se srovná a plošky vzniknou i na zbývajících dvou stranách. Výsledkem je hranatá tyč.

Kování háčku

Teď se konečně můžeme pustit do vlastního struhu.

1) Prvním krokem je zúžit konec tyče cca na poloviční průměr (od oka a podle potřeb). Zůžený konec potom vyboucháme do plochy zhruba tak široké, jako je průměr tyče. Tím nám na konci vznikne jakýsi jazýček.

2) Jazýček necháme chladnout a nažhavíme opačný konec tyče. Zúžíme ho tak, aby se směrem ke špičce postupně zužoval, a potom ho zahraníme. Tohle je ta část která přijde zarazit do rukojeti. Musí být hranatá, aby se při soustružení v rukojeti neprotáčela, a musí se zužovat, aby se dala dobře zarazit do předvrtané díry.

3) Pokud máte tyč na začátku hranatou, je dobré ji nažhavit postupně po celé délce a plohou kladiva jí částečně zaoblit hrany. Pokud hrany zůstanou, mají při soustružení tendence ničit opěrku nástroje. To samé, ale mnohem víc, platí pro struhy kované ze starého pilníku. Když mu povrch kladivem nezarovnáte, budete si do opěrky při soustružení vypilovávat drážky.

3) Máme li takto připravené oba konce tyče, necháme ji celou pomalu na vzduchu vychladnout. Potom na brusce zbrousíme obě hrany jazýčku v požadovaném úhlu ostří.

4) Jazýček znovu nažhavíme a kleštěma ohneme do tvaru háčku. Tady záleží jen na nás jaký tvar a velikost tomu dáme. Háček můžeme zahnout tak, aby zkosení ostří bylo uvnitř, nebo naopak.

5) Háček je teď vytvarovaný, ještě musíme železu dát požadované vlastnosti. Teď by železo bylo příliš měkké, takže nejdřív to zakalíme. To je jednoduché - háček se nažhaví tak, aby svítil barvou třešní (někdo říká vařené mrkve), strčí se do vody a za velkého syčení nechá úplně vychladnout. Tím železo ztvrdlo, ale zase se stalo křehkým. Aby získalo potřebnou houževnatost, musíme ho ještě popustit.

Popouštění se dělá zahřátím na nižší teplotu než při kalení a opět následným prudkých zchlazením. Problém je odhadnout tu správnou teplotu. V domácích podmínkách se to odhaduje podle oxidační barvy. Takže

5a) Háček na povrchu obrousíme brouskem tak, aby aspoň část byla lesklá.

5b) Začneme háček opatrně žhavit, ale neustále ho musíme kontrolovat. To znamená vytahovat z výhně, prohlížet a zase vracet. Při určité teplotě se povrch lesklé plošky začne barvit různými oxidy. Potřebujete se dostat na barvu slámy, je to taková žlutohnědá. Pozor, velice snadno se to přežene, kontrolujte barvu pečlivě. (Teplota ideálního popuštění je taky závislá na tom jakou ocel používáte. Pokud vám naslámovo popuštěné struhy nevyhovují, zkuste teplotu popouštění trochu změnit.)

5c) Jakmile má háček správnou barvu, ochlaďte ho ve vodě.

5d) Pokud se dostanete na hnědočervenou, nebo dokonce fialovou či modročernou oxidační barvu, tak jste to přehnali. Nic se neděje - nažhavte to do červena, zakalte, vybruste lesklou plošku a zkuste popouštění znovu. Žádná škoda se nestala.

6) Na konci háček podle potřeby nabrušte a zasaďte do rukojeti. To je jednoduché. Vezmete kus kulatého dřeva (třeba z větve), prostředkem mu provrtáte dostatečně hlubokou díru o průměru o něco menším, než je délka hrany zahraněné části struhu. Potom struh chyťte pevně do svěráku, nasaďte na něj rukojeť s dírou a údery kladiva ji na struh naražte. Bouchá se do toho dřeva, ne do struhu! Pokud se dřevo rozštíplo, tak jste předvrtali díru o příliš malém průměru. Pokud ne, máte svůj struh hotový!


Vše co potřebujete k vykování struhu
Vše co potřebujete k vykování struhu
Počáteční materiál - starý pilník
Počáteční materiál - starý pilník
Pilník s obouchaným prostředkem a vykovaným jazýčkem
Pilník s obouchaným prostředkem a vykovaným jazýčkem
Jazýček po vybroušení hran
Jazýček po vybroušení hran
Jazýček po ohnutí do háčku
Jazýček po ohnutí do háčku
Vyleštěná ploška před popouštěním
Vyleštěná ploška před popouštěním
Po popouštění. Barva je bohužel špatně vidět, v reálu je to žlutohnědá.
Po popouštění. Barva je bohužel špatně vidět, v reálu je to žlutohnědá.
Oxidační barvy při popouštění, zobáček ukazuje jakou barvu potřebujete.
Oxidační barvy při popouštění, zobáček ukazuje jakou barvu potřebujete.