Prstencové (ráfkové) soustružení
Zajímavý přístup k soustružení, který umožňuje vyrábět na soustruhu figurky libovolného tvaru, které nejsou pravidelně kulaté. Na našem území se touto technikou proslavila oblast krušnohoří (především z německé strany). Nevím o tom že byla používána i jinde na světě; pravděpodobně někde ano, ale málo, takže naše krušnohorská oblast je v tomto ohledu unikátní. Z časového hlediska patří technika do 19. a 20. století. Přestala se používat po 2. světové válce.
Myšlenka techniky je velmi zajímavá. Ze širokého čerstvého špalku měkkého dřeva (používal se výhradně smrk) byla vysoustružena různě tvarovaná obruč. Sama o sobě nebyla příliš zajímavá; ale když se rozřízla nebo rozštípla, řez měl tvar požadované figurky, např. zvířátka. Vysoustruženou obruč bylo tedy potřeba rozštípat, a tak vytvořit sadu identických figurek.
Soustruh: Na prstencové soustružení je nutné mít dostatečně silný soustruh s jednosměrným pohybem. Střídavý pohyb by teoreticky nevadil, ale takové soustruhy se pro prstencové soustružení nepoužívaly, nejspíš kvůli příliš pomalé práci. Kvůli síle nebylo možné použít ani setrvačníkové soustruhy. Zbyly tedy soustruhy na vodní pohon a později elektrické. Soustružilo se výhradně volně, špalek byl naražen na narážecí unašeč. Soustruhy byly prstencovému soustružení přizpůsobeny, měly velký točný průměr a specifickou opěrku.
Nástroje: Používaly se duté a šikmé struhy, poměrně dlouhé a masivní. Ostří se se přizpůsobovalo zvláštnímu způsobu práce, duté struhy měly často vybroušený hodně "špičatý" profil.
Výrobky: Výhradně hračky, figurky různých zvířat.
Velkou fotku soustruženého prstence dodal Stanislav Kašík