Domácí soustružení

Hledání

Aktuality

Počet návštěv od 10.1.2012

statistiky

Vřetenové soustružení

Jde o ten nejzákladnější druh soustružení, a také historicky nejstarší. Produkuje výrobky vycházející ze základního válcovitého tvaru. Průměr je obvykle poměrně malý, do několika centimetrů, výrobek je protažený spíše do délky. Dřevo je při soustružení upnuto tak, že vlákna procházejí souběžně s osou otáčení.

Každý soustružník by měl u vřetenového soustružení začít, protože jde o naprostý základ. Na druhou stranu není potřeba nahlížet na vřetenové soustružení jako na něco méněcenného; vřetenové soustružení má nejspíš nejširší sortiment výrobků, jak dekorativních tak užitkových.

Soustruh: jakýkoli, včetně těch nejhistoričtějších, i těch nejvíc odfláknutých moderních čínských. Jistě jsou některé vhodnější než jiné, nicméně soustruh, který by neumožňoval vřetenové soustružení, už snad ani není soustruh.

Nástroje: základní struhy (ty podobné dlátům), především duté struhy a šikmý struh. V nouzi se dá soustružit i sekyrkou.

Výrobky: velká spousta výrobků založených na základním válcovém tvaru. Vše od hracích kamenů, figurek a hraček, přes díly strojů (osy, válce, kužely) a rukojeti nástrojů po díly nábytku, zábradlí, ozdobných mříží a podobně. Jelikož jsem právě zkoušel vyrábět klobouk, tak nemůžu nezmínit i různé formy potřebné pro jiná řemesla (kloboučnictví, háčkování, někdy i pletení košíků). Takto bychom mohli pokračovat hodně dlouho.

Fotku historických hraček dodal Stanislav Kašík


Jednoduché figurky hříbku
Jednoduché figurky hříbku
káča (vlček)
káča (vlček)
SOustružené hračky z první půlky 20. století.
SOustružené hračky z první půlky 20. století.