Domácí soustružení

Hledání

Aktuality

Počet návštěv od 10.1.2012

statistiky
Zpět do kategorie

Podomácká výroba

 

Popis: často jde o soustruhy poskládané z komponentů jiných soustruhu a stroju. Běžné je využití soustruhů na kov, ať už lože, nebo koníku ...
Lože býva frézovaná/nefrézovaná kolejnice, nebu "U" "I" profil. Někdy litinový základ z jiného stroje.
Vřeteník, mimo jiné, bývá z hřídele na kotoučovou pilu, "domečky" z ložisky, nebo "kompaktní vřeteno" z jiného stroje. Můžeme se setkat i s převodovou skříní. 
Koník je svařenec, nebo z jiného soustruhu vzítá část. 

Řešení jsou často velmi zajímavá, složená podle preferencí na konkrétní část, nebo funkci. Jindy podle materiálové dostupnosti. Jejich množství a kombinace jsou nevyčerpatelné :)

Osobní názory a zkušenosti:
Jde o velmi širokou skupinu strojů, s často překvapující kvalitou zpracování (vizuálně však mnohdy připomínajícícho "kočkopsa"). Při koupi, je na místě, se ptát nejen po ceně, ale osobně si takoví stroj na vlastní oči prohlédnout a snad i vyzkoušet. Důležité při výběru je sledovat kvalitu zpracování (vůle a tolerance, souosost vřeteník - koník) ovladatelnost (pohyb a aretace: koník, opěrka; změna otáček). Pozor na "POZLÁTKO" v podobě nové barvy! city stranou, hlava na scénu!

Jedná se zpravidla o cenově příznivou skupinu, kterou není radno hned házet do "koše". Osobně s větší důvěrou přistupuji k menším soustruhům. Čím větší stroj, tim důkladnější doporučuji prohlídku.

 

OMLOUVÁM SE ZA ČASTO NEUMĚLÉ POJMENOVÁNÍ!


Komentáře

Autor:
E-mail: